حشره شناسی پزشکی

سلاحهای شيميايی حشرات
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٦
 

نام عامیانه سوسکهای بمب انداز از مشاهدات طبیعی دانان پیشین گرفته شده است. آنها سوسکهایی را مشاهده می کردند که از خود موادی متصاعد شونده همراه با صدایی همچون شلیک تفنگ ....

برای مشاهده مقاله اینجا را کلیک کنید


 
comment نظرات ()
 
محافظت تخمها با استفاده از مواد شيميايی
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ۱٠:٠٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٩ خرداد ۱۳۸٦
 

تخم برخی از حشرات به واسطه وجود برخی مواد شيميايي که توسط حشره والد تامين می شود حفاظت می شوند. اين وضعيت در برخی شب پره ها Arctiid و برخی از پروانه ها ديده می شود. آلکالوئيدهای Pyrrolizidine که از گياهان مورد تغذيه در دوره لاروی تامين می شوند با ترشحات سمينال حشره نر در حين جفتگيری به ماده منتقل و توسط ماده به نوبه خود به تخم انتقال می يابد. وجود اين ماده در تخم موجب بدمزه شدن آن برای شکارچيان می شود. نرها با استفاده از فرمون معاشقه که آن نيز از آلکالوئيدهای کسب شده از محيط طبيعی است وجود اين نوع از مواد شيميايي در بدنشان را تبليغ می کنند بطوريکه در نرهای دو گونه از بالپولکداران نشان داده شده که در صورت عدم وجود چنين موادی معاشقه چندان موفقيت آميز نخواهد بود.

گونه های خاصی از سخت بالپوشان نظير Meloidae و Oedemeridae توان توليد کانتاريدين را دارند سايرگونه های اين راسته بخصوص گونه های Anthicidae و Pyrochoridae  می توانند اين ماده را از غذای خود جداسازی کنند. کانتاريدين در مگس اسپانيايي يک Sesquiterpene است که با متوقف ساختن عملکرد فسفاتاز که نقشی اساسی در متابوليسم گليکوژن دارد تاثيراتی بسيار سمی از خود بجا می گذارد. اين ماده شيميايي در ايجاد حفاظت برای تخمها مورد استفاده قرار می گيرد نرهای گونه های خاصی از طريق جفتگيری اين ماده را به ماده ها منتقل می کنند.

نرهای Neopyrochroa flabellata  از خانواده Pyrochridae (اشکال بالا)کانتاريدين با منشا خارجی را بلعيده و از آن هم بعنوان محرک قبل از جفتگيری و هم به عنوان هديه عروسی استفاده می کنند! در خلال جفتگيری ماده ها کانتاريدين نهاده شده توسط ترشحات غدد دهانی نرها را نمونه برداری می کنند و تنها پس از آن است که با نرهای دارای کانتاريدين جفتگيری می نمايند. آنچه که توسط نرها ارائه می شود تنها بخشی از کانتاريدين سيستميک آنهاست، بخش بزرگی از آنچه باقی می ماند در غدد ضميمه بزرگ ذخيره شده و در خلال جفتگيری و عمدتاً از طريق اسپرماتوفور به ماده ها انتقال می يابد. به احتمال زياد در تخمدان است که تخمها به کانتاريدين آغشته می شوند به اين ترتيب پس از تخم گذاری دسته تخمها از گزند حشرات Coccinellid و ساير شکارچيان مثل مورچه ها و سوسکهای کارابيد محافظت می شوند.

مسئله نامکشوف در اينجا اين است که نرهای N.flabellata چگونه کانتاريدين مورد نياز خود را تحت شرايط طبيعی تامين می کنند. ممکن است اين گونه از تخم يا بالغين گونه هايي که کانتاريدين توليد می کنند تغذيه کند در اين صورت اين گونه و ساير گونه های دوستدار کانتاريدين (مثل برخی از ساسها، مگسها، هايمنوپتراها و سوسکها) بصورت شکارچيان انتخابی نسبت به يکديگر در خواهند آمد.


 
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ۱:٤٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ خرداد ۱۳۸٦
 


 
comment نظرات ()
 
آشنايي با IRAC
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ۱:۳٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ خرداد ۱۳۸٦
 

INSECTICIDE RESISTANCE ACTION COMMITTEE (IRAC)

کمیته اقدام در برابر مقاومت به حشره کشها

این کمیته در سال 1984 با مشارکت چند کمپانی بزرگ سم سازی و با هدف کاهش روند رو به رشد مقاومت حشرات و آکارینا ها به آفت کشها تشکیل شد. کلید اصلی مدیریت مقاومت به آفت کشها کاهش فشار سلکسیون ناشی از سوء مصرف آفت کشها و یا استفاده بیش از اندازه آنهاست این امر می تواند مانع از سلکسیون افراد مقاوم و در نهایت گسترش مقاومت در جمعیت در اثر توالد و تناسل افراد مقاوم شود.

IRAC باور دارد مدیریت مقاومت جزیی از مدیریت تلفیقی آفات است که اجرای آن می تواند نه تنها موجب دستیابی به کشاورزی پایدار شود بلکه موجب ارتقای بهداشت عمومی نیز می شود


 
comment نظرات ()
 
NEOTRPICAL LEAF-MIMICKING KATYDIDS
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ٢:٥٥ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۸٦
 

female of CYCLOPTERA


 
comment نظرات ()
 
فهرست سموم جونده کش مجاز کشور سال ۱۳۸۵
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ۸:۳۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸٦
 
جهت دریافت فهرست سموم جونده کش مجاز کشور اینجا را کلیک کنید(مربوط به سال ۱۳۸۵)
 
comment نظرات ()
 
گالری عکس
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ۳:٢٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ خرداد ۱۳۸٦
 

کرایزومیا آلبی سپس به عنوان یک مگس مورد استفاده در حشره شناسی پزشکی قانونی.

برای دریافت فایل اینجا را کلیک کنید

قابل مشاهده در فرمت PDF از این تاریخ به مدت دو هفته. حجم فایل ۶ مگا بایت.  


 
comment نظرات ()
 
سمی جديد برای مبارزه باملخها
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ٩:۳٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ خرداد ۱۳۸٦
 

در این مقاله  سمی بیولوژیکی که می تواند برای مبارزه با ملخها مورد استفاده قرار گیرد مورد بررسی قرار می گیرد. البته با همه مزایایی که استفاده از این سم دارد دارای محدودیتهایی در کاربرد نیز هست البته این سم برای استفاده کاملا ایمن است و بر انسان و بسیاری از جانداران دیگر اثرات سمی در بر ندارد.

برای دریافت فایل کلیک کنید


 
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ۱:٤٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۸٦
 
مدتی است مطلبی به وبلاگ اضافه نکرده ام. راستش آپ دیت کردن وبلاگ کار سختی است از پیدا کردن مطلب گرفته تا احیانا ترجمه یا نوشتن آن و بعد تایپ کردنش همه وقت گیر و سخت هستند. خصوصا این روزها که سخت مشغول و درگیر برگزاری کارگاهی برای همکاران خودم در سه دانشگاه مستقر در تهران و شهرداری تهران درباره مدیریت برنامه های مبارزه با جوندگان  بودم اصلا وقتی برای آپ کردن وبلاگ نداشتم. البته کارگاه دو سه روزی است تمام شده ولی خستگی کار هنوز مانده است. لذا از مراجعه کنندگان پوزش می خواهم. انشاءالله در آینده نزدیک با مقاله مناسبی جبران خواهم کرد. به فکرم رسید که به تبیین مفهوم آفت بهداشتی بپردازم چرا که در حال حاضر مورد اختلاف بسیاری از همکاران دانشگاهی است آنها مفهوم آفت را در حشره شناسی پزشکی قبول ندارند و من سعی خواهم کرد با استناد به منابع معتبر به تعریفی از این مفهوم در بهداشت بپردازم. در این خصوص اگر نظر و یا راهنمایی دارید خوشحال خواهم شد که از آن مطلع شوم.
 
comment نظرات ()