حشره شناسی پزشکی

حافظه بالپولکداران پس از بلوغ باقی می ماند
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ۱٢:٥۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۸٧
 

آیا پروانه ها و شب پره ها آنچه را که در دوران لاروی می آموزند

 در بلوغ به یاد می آورند؟

پروانه ها و شب پره ها بواسطه دگردیسی چشمگیر و تبدیل شدنشان از کرمی خزنده به بالغی بالدار شهرت خاصی دارند. بخاطر وقوع این تغییر بنیادین در شکل بدن، شیوه زندگی، رژیم غذایی و وابستگی به نشانه های خاص احساسی(نه به معنای روانی بلکه به معنای فیزیکی) به نظر می رسد که دسترسی به ارتباطات و خاطراتی که در دوران لاروی آموخته اند نامحتمل باشد. اما دانشمندان دانشگاه جرج تاون دریافته اند که شب پره ها می توانند آنچه را که در دوران لاروی تجربه کرده اند به خاطر بیاورند. آنها نشان داده اند که  با آموزش دادن لارو نوعی بالپولکدار (hornworm caterpillar) در اجتناب کردن از برخی بوها لاروهای آموزش دیده پس از بلوغ نیز همچنان از آن بوها اجتناب می کنند این بدان معناست که آنها به حافظه دوران لاروی مراجعت نموده اند. این پژوهشها برای اولین بار نشان داده است که حافظه لارو در بالپولکداران حتی می تواند پس از متامورفوز نیز باقی بماند همچنین این تحقیقات ابهامات دیگری را در مورد سازمان و بقای سیستم عصبی مرکزی در خلال متامورفوز بوجود آورده است.

مارتا وایس دانشیار بیولوژی در دانشگاه جرج تاون می گوید:" ایده بقای تجربه لاروها در دوران بلوغ و این ایده که آنها می توانند به ضبط تصاویر بپردازند سحر انگیز است زیرا در زمان متامورفوز این لاروها به نوعی سوپ تبدیل می شوند و سپس محتویات پوپ کاملاً به یک پروانه تبدیل می شود."

داگ بلاکستون دیگر نویسنده مقاله که برای دریافت دکترای بیولوژی در دانشگاه جرج تاون با زیست شناس تکاملی النا کیسی و اکولوژیست رفتاری مارتا وایس در این تحقیق همکاری کرده است می گوید:" دانشمندان می خواهند بدانند که آیا حافظه حشرات می تواند علیرغم وقوع متامورفوز و پس از طی چند نسل همچنان باقی بماند یا خیر. مغز و سیستم عصبی در لارو بالپولکداران طی مرحله شفیرگی  سازماندهی مجددی می یابد و هنوز مشخص نیست که آیا حافظه می تواند پس از طی تغییراتی این چنین بنیادی همچنان باقی بماند یا خیر. یافته های پژوهشگران دانشگاه جرج تاون نشان می دهد که نگهداری حافظه وابسته به میزان بلوغ مغز درحال نمو لاروهاست. نتایج حاکی است  لاروهایی که در سن کمتر از سه هفتگی آموزش داده می شوند تا از بویی خاص اجتناب نمایند نمی توانند از این تجربه در دوران بلوغ استفاده کنند در حالی که لاروهای آموزش دیده در مرحله قبل از شفیرگی ضمن آموختن اجتناب از یک رایحه می توانند از این تجربه در دوران بلوغ هم استفاده کنند. این یافته ها الزامات اکولوژیک و تکاملی خاص خود را در بر دارد. حفظ حافظه پس از دگردیسی برای پروانه ماده این امکان را فراهم می آورد که تخم گذاری را روی گیاهی انجام دهد که در دوران لاروی روی آن تغذیه کرده است. رفتاری که موجب انتخاب زیستگاه شده و در غایت می تواند به پیدایش گونه ای جدید منجر شود.

در حالیکه بسیاری از موضوعات تحقیقاتی در خصوص یادگیری و حافظه بر حشرات اجتماعی تمرکز یافته است خانم دکتر وایس به حشرات دارای زندگی انفرادی علاقمند است. وایس و همکارش هم اکنون مشغول بررسی این موضوع هستند که این حشرات خودکفا چگونه از مهارت یادگیری و حافظه خود برای تطابق یافتن با محیط جدید استفاده می کنند.

هرگونه بهره برداری از این یادداشت صرفا با ذکر نام نویسنده و درج آدرس وبلاگ مجاز است


 
comment نظرات ()
 
مانتیس ها
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ٦:۳٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸٧
 

Mantodea راسته ای است با حدود 2000 گونه با اندازه های متنوع. شکارچیانی با دگردیسی ناقص هستند که در هشت خانواده طبقه بندی شده اند.

برای دریافت ادامه مطلب اینجا را کلیک کنید


 
comment نظرات ()
 
شناسایی گونه جدید عنکبوت و نامگذاری آن به افتخار یک خواننده راک
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ۱:٢٢ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳۸٧
 

جیسون بوند زیست شناس دانشگاه کارولینای شرقی گونه ای جدید از عنکبوت را کشف کرده و آن را به افتخار خواننده مورد علاقه اش نیل یانگ نامگذاری کرده است.
برای خواندن ادامه مطلب اینجا را کلیک کنید.


توجه: استفاده از این نوشتار صرفا با قید نام مترجم و نام سایت مجاز است


 
comment نظرات ()
 
ادامه شناخت گایا
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ٢:٠٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳۸٧
 

ترکیب هوای یک سیاره مرده (فاقد حیات) نزدیک به وضعیتی است که از آن به عنوان تعادل شیمیایی نام برده می شود. به این معنا که واکنشهای شیمیایی زیادی احتمالا در میان گازهای اتمسفر سیاره انجام نمی گیرد و  اتمسفر آن وضعی شبیه به دود خروجی از اگزوز اتومبیل یا دودکش یک کارخانه دارد و مخلوطی است که از آن هیچ انرژیی نمی تواند استخراج شود. در حالیکه یک سیاره واجد حیات جوی متفاوت دارد زیرا ارگانیسمهای زنده مجبورند از اتمسفر موجود به عنوان منبعی از مواد خام استفاده نموده و مواد زاید تولیدی خود را نیز در آن دفع نمایند به این ترتیب اتمسفر  از وضعیت تعادل شیمیایی خارج می شود در نتیجه اگر میزان عدم تعادل در میان گازهای اتمسفر زیاد باشد می توان گفت که سیاره مورد نظر واجد حیات است.
با این ذهنیت دایان و من دانسته های موجود در مورد مریخ و ناهید را بررسی نموده و دریافتیم که هر دو سیاره  اتمسفری تقریبا نزدیک به حالت تعادل دارند. هر دو دارای گاز دی اکسید کربن غیرواکنش گر هستند. به این ترتیب براساس تئوری پیش گفت هردو سیاره مرده اند. برای تایید این نظر به بررسی اتمسفر زمین - تنها سیاره زنده ای که می شناختیم - پرداختیم و با کمال خوشوقتی عدم تعادل شدیدی را در وضع آن مشاهده نمودیم. گازهای واکنش گر مثل متان و اکسیژن در کنار هم قرار دارند و دی اکسید کربن به عنوان گازی نادر در آن محسوب می شود بطوریکه غلظتش از چند صد پی پی ام تجاوز نمی کند. اتمسفر زمین مانند فرم رقیقی از مخلوط گازهای غنی از انرژی است که قبل از احتراق از مانیفولد موتور یک خودرو  خارج می شود مخلوطی از اکسیژن و ترکیبات هیدروکربنی. مشاهده گری که در یک سفینه فضایی حضور داشته باشد حتی از جایی ماورای منظومه شمسی نیز می تواند بگوید که در میان همه سیارات موجود در منظومه  تنها زمین  حامل حیات است.

هر گونه بهره برداری این نوشتار تنها با ذکر منبع مجاز است 


 
comment نظرات ()
 
خارشهای ناشناخته
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ٥:٥٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳۸٧
 

تقریبا هر کسی تجربه احساس خارشهای غیر منتظره را دارد. این خارشها به گونه ای است که فرد احساس می کند چیزی روز پوستش حرکت می کند. این نکته حائز اهمیت بسیاری است که بدانید عوامل متعددی هستند که  موجب بروز چنین خارشهایی در افراد می شوند عواملی نظیر مواد آرایشی، دارویی و آلاینده های محیطی می توانند چنین عوارضی را به وجود آورند.از نظر کلی عوامل موجد این قبیل خارشها را  به پنج دسته تقسیم می نمایند:1-      بندپایان 2- محصولاتی که دارای مصارف شخصی هستند 3- عوامل محیطی و 4- شرایط مرتبط با سلامتی فرد۵- مواد آلرژن

در مواردی بندپایان می توانند منشا بروز خارش باشند گرچه چنین موجوداتی معمولاً کوچک بوده و تنها با بررسی دقیق و نزدیک قابل مشاهده هستند اما می توان با استفاده از مشخصات و ظاهر محل گزش یا کهیر موجود روی بدن دریافت که آیا عامل موجد خارش بندپا بوده است یا خیر ضمن اینکه با این مشخصات  می توان نوع بندپای موجد خارش را نیز مشخص ساخت. بندپایانی چون کیکها، شپشها، مایتها، پشه ها و  کنه ها  از جمله عواملی هستند که می توانند موجب بروز خارش در افراد شوند.محصولات مورد استفاده در خانه و آن دسته از موادی که دارای مصارف شخصی هستند نیز می توانند موجد بروز خارش در فرد مصرف کننده شوند دترجنتهای فسفاته، صابونها، مواد آرایشی، ترکیبات پاک کننده دارای پایه آمونیوم، داروها، جوهرهای چاپ و از این قبیل می توانند موجب بروز خارش در افراد شوند. قطع مواجهه با این مواد می تواند بسادگی موجب برطرف شدن مشکل در فرد شود.در صورتی که در یک مکان دو نفر یا بیشتر از خارشی شکایت داشته باشند که مسجل شود علت بروز آن بندپایان نیست حتماً باید علت خارش وجود آلاینده های خاص در هوا باشد این عوامل را می توان به دو دسته فیزیکی و شیمیایی هوابرد تقسیم نمود. از جمله معمولترین عوامل فیزیکی می توان از کاغذ، پارچه و مواد مورد استفاده در عایق بندی نام برد. خارشهای ناشی از کاغذ معمولا ًدر دفاتر و ادارات یعنی مکانهایی که روزانه مقدار معتنابهی کاغذ رد و بدل می شود مشاهده کرد. الیاف مورد استفاده در عایق بندی سیستمهای گرمایشی و سرمایشی که از راه هوا انتشار می یابند از دیگر عوامل بوجود آورنده این خارشهاست. عوامل شیمیایی هوابرد از دیگر موادی هستند که خارشها را موجب می شوند. آلودگی هوای فضاهای داخلی مشکل اصلی ساختمانهای مدرن و آندسته از ساختمانهایی است که در آنها اصول جلوگیری از هدر رفتن انرژی مورد استفاده قرار گرفته است. ضمن اینکه ترکیبات شوینده، فرمالدئید منتشره از دیوارها و پوشش کف، دود سیگار و رزینهای مورد استفاده در تولید رنگ ساختمانی و چسبها می توانند با انتشار در هوا موجب بروز خارش در افراد شوند.در خلال دوران بارداری خارش پوست از جمله عوارض معمول است. ضمن اینکه بروز این خارشها را می توان به دیابت و بیماریهای مرتبط با کبد، کلیه، تیروئید و هرپس زوستر ارتباط داد


 
comment نظرات ()