حشره شناسی پزشکی

کاربرد موفقیت آمیز پشه های تغییر یافته ژنتیکی در جزایر سلیمان
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ۸:٥٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۸ آبان ۱۳۸٩
 

کاربرد موفقیت آمیز پشه های تغییر یافته ژنتیکی در جزایر سلیمان

اکسفورد 11 نوامبر 2010

پژوهشگران اعلام کرده اند که کاربرد پشه های تغییر یافته ژنتیکی با هدف پیش گیری از گسترش بیماری تب دانگ در جزایر کارائیب با موفقیت به پایان رسیده است.

به گزارش New scientist به منظور نابود کردن پشه های گونه Aedes aegyti در جزایر سلیمان از حشرات تغییر یافته ژنتیکی استفاده شده است. پژوهشگران می گویند با پایان گرفتن آزمایش ششماهه صحرایی در زمینی به وسعت 40 آکر جمعیت این گونه از پشه های بومی کاهش یافته است.

آنجلا هاریس از مرکز تحقیقات و کنترل پشه جزایر سلیمان (MCRU) می گوید: "این اثباتی است بر اصول موجود و نشان می دهد که موثر هستند."

MCRU با همکاری شرکت اکسی تک انگلستان این پشه های تغییر یافته را پرورش داده است. میلیونها نر حامل ژنهای تغییر یافته با انجام جفتگیری با پشه های ماده، ژنهای خود را به نسل بعد انتقال می دهند. این ژن مرگبار از رشد صحیح لارو و شفیره پشه جلوگیری کرده و موجب مرگ آنها قبل از بلوغ می گردد به این ترتیب چرخه زندگی حشره می شکند. در آزمایشات انجام شده محققان ظرف شش ماه  3.3 میلیون پشه نر را در دستجات 50 هزارتایی رهاسازی کرده اند.

تب دانگ سالانه 50 میلیون نفر را مبتلا می کنند که از این تعداد 25 هزار نفر جان خود را از دست می دهند. سال گذشته برای اولین بار بعد از 65 سال این بیماری در ایالات متحده و جنوب اروپا مجدداً ظاهر شد


 
comment نظرات ()
 
حشرات جنگلهای بارانی دنیای باستان در کهرباهای تازه کشف شده در هندوستان
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ٥:۱۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٩ آبان ۱۳۸٩
 

به نقل از مجله دانستنیها ١۵ آبان ١٣٨٩ صفحه ٩

کهرباهای هندی و کشفیات تازه بشری


 
comment نظرات ()
 
دانشمندان اثبات نموده اند که منشا طاعون از چین است
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳۸٩
 

دانشمندان می گویند طاعون از چین منشا گرفته است

1 نوامبر 2010

مهرداد ضرابی

http://medicalentomology.persianblog.ir

بر اساس یک بررسی از دی ان آی عامل بیماری طاعون مشخص گردید  که اولین طغیان این بیماری 2600 سال پیش در چین اتفاق افتاده است و این قبل از زمانی بوده که بیماری بتواند از طریق راه تجاری ابریشم به اروپا برسد.

این یافته گمان قدیمی درمورد منشا چینی طاعونی را که در قرون وسطی حدود یک سوم جمعیت اروپا را  از بین برد تایید می کند.

یک گروه از دانشمندان سکانس ژنتیکی 17 سوش از یرسینیا پستیس را تعیین کرده و شجره نامه ای را برای پاتوژنهایی نوشته اند که یک نیای مشترک دارند.

یکی از کارشناسان موزه تاریخ طبیعی فرانسه که در تحقیق مشارکت نموده است می گوید: "نتایج این تحقیق نشان می دهد که طاعون 2600 سال پیش از چین منشا گرفته است. این بیماری حدود 600 سال پیش از طریق راه ابریشم به اروپای غربی راه یافته و پس از آن احتمالا بوسیله گروهی از افراد که به رهبری ژانگ هی به افریقا سفر کرده بودند به این قاره راه یافته است."

بر اساس شواهد مولکولی در قرن نوزدهم میلادی بیماری از چین و از راه هاوایی به ایالات متحده راه یافت و قبل از آنکه در سراسر کشور منتشر شود از طریق بنادر سانفرانسیسکو و لوس آنجلس به کالیفرنیا راه یافت.

نماینده موزه تاریخ طبیعی فرانسه در مصاحبه ای مطبوعاتی خاطر نشان می نماید: "بررسی های انجام شده نشانگر موتاسیونهایی ویژه در باکتری است که نشان می دهد باکتری چگونه مطابق با مناطق جغرافیایی شیوعش تکامل یافته است. همچنین نشانگر امواج متوالی اپیدمیکی بوده است که از آسیای مرکزی و چین منشا گرفته اند."

وی اضافه می نماید که این بررسی می تواند برای ردیابی منشا دیگر عوامل بیماریزا نظیر آنتراکس(سیاه زخم) و توبرکلوزیس(سل) مورد استفاده قرار گیرد.

این مطالعه که در نشریه ژنتیک طبیعی انتشار یافته است توسط مارک آختمن از کالج کرک ایرلند راهبری شده است و دانشمندانی از انگلستان، چین، فرانسه، آلمان، ماداگاسکار و ایالات متحده در اجرای آن مشارکت داشته اند.

مخزن طبیعی طاعون گونه های جوندگان از جمله راتها هستند. باکتری موجد بیماری از طریق ککها انتشار می یابد. این حشره با تغذیه از خون جانور آلوده به باکتری آلوده می شود و بعد با گزش انسان بیماری را به وی منتقل می کند.  نتیجه این آلودگی می تواند تورم غدد لنفاوی باشد که به آن طاعون بوبونیک می گویند. مسری ترین شکل بیماری، اما کمتر معمول طاعون، نوع ریوی آن است که می تواند از انسان به انسان انتقال یابد.  


 
comment نظرات ()
 
عکسهای میکروسکپی تهیه شده از حشرات
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ۱:٢۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٢ آبان ۱۳۸٩
 

آقای Jonas king از دانشگاه واندربیلت شهر نشویل مرکز ایالت تنسی در امریکا به خاطر تهیه عکس از قلب Anopheles gambiae برنده جایزه اول سی و ششمین مسابقه سالانه عکس برداری میکروسکپی نیکون2010 شده است. این عکس با استفاده از میکروسکپ فلوئورسانس Fluorescence Microscope و با بزرگنمایی 100 برابر تهیه شده است.

تصویر قلب انوفیلس گامبیه

 

عکس از کک گونه Ctenocephalides canis که توسط آقای دوآین هارلند از نیوزیلند تهیه شده و رتبه نهم را در سی و ششمین مسابقه عکاسی میکروسکپی نیکون2010 کسب کرده است. این عکس با استفاده میکروسکپ فلوئورسانس و با بزرگنمایی 20 برابر گرفته شده است

 

عکس تهیه شده از کک سگ با بزرگنمایی 20

 

عکس زیر توسط آقای چارلز کربس از ایساکوآی واشنگتن با استفاده از شیوه Reflected Light-illumination Microscopy از چشم و آنتن واسپ ایکنیومونیدتهیه شده و رتبه هفدهم را در سی و ششمین مسابقه عکاسی میکروسکپی نیکون2010 کسب کرده است.این عکس با بزرگنمایی 40 برابر تهیه شده است.

عکس تهیه شده از زنبورهای ایکنیومونید


 
comment نظرات ()
 
NIH، SAIC و شرکت سایتوس در تحقیق برای تولید واکسن مالاریا همکاری می کنند
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ۳:٠۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ آبان ۱۳۸٩
 

شرکت بیوتکنولو‍ژی سایتوس اعلام کرد که با همکاری شرکت بین المللی کاربرد علوم (SAIC) و انستیتوی ملی بهداشت(NIH) واکسنی برای مقابله با مالاریا را که در تولید آن از پلت فورم ذرات ریز ویروس مانند Virus Like Particles(VLP) استفاده شده است مورد آزمون پیش بالینی قرار می دهد. تامین مالی این پروژه توسط انستیتوی ملی بیماریهای عفونی و گرمسیری انجام شده است.

دکتر مارتین بوکمن از سایتوس بایوتکنولوژی می گوید: " ما از همکاری با انستیتوی ملی بهداشتNIH به عنوان بزرگترین موسسه بهداشتی دنیا به منظور توسعه واکسن مالاریا هیجان زده هستیم و به این همکاری افتخار می کنیم. این همکاری دومین مشارکت این شرکت با انستیتوهای تحقیقاتی پیشرو در دنیاست که بدنبال همکاری ما با موسسه های دانشگاهی سنگاپور برای تولید واکسن انفلوانزا صورت گرفته است. همکاری های تازه نشانگر جاذبه پلات فورم VLP برای تولید واکسنهای جدید در نظر سازمانهای پیشروی زیست پزشکی در دانشگاهها و صنایع دنیاست."

به نقل از سایت سایتوس بایوتکنولوژی 21 اکتبر 2010  


 
comment نظرات ()
 
حربه ای برای مبارزه با مالاریا؛ شیوه ای که پشه ها به ما می آموزند
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ٤:٢٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ آبان ۱۳۸٩
 

حربه ای برای مبارزه با مالاریا؛ شیوه ای که پشه ها به ما می آموزند

به نقل از بولتن امپریال کالج لندن

6 مارس 2009

پشه ها در اثر تغذیه از خون افراد مبتلا به مالاریا به این انگل آلوده می شوند. انگلهای راه یافته به بدن آنها ظرف مدت دو هفته رشد و نموکرده و پس از آن از طریق بزاق پشه ها و طی تغذیه از بدن فرد سالم به آن تزریق می شوند. با این حال بسیاری از انگلهای مالاریا بلافاصله پس از ورود به جریان خون حشره در اثر فعالیت سیستم ایمنی پشه ها از میان می روند مگر یکی دو مورد که از مهلکه می گریزند و پس از تقسیم و تکثیر می توانند فرد دیگری را آلوده نمایند.

مطالعات انجام شده نشان می دهد که 90-80 درصد انگلها در اثر فعالیت سیستم ایمنی بدن پشه از میان می روند. محققان دریافته اند که انگلها توسط یک زوج پروتئین به نامهای LRIM1 و APL1C که مربوط به سیستم سوروالانس عفونت در بدن پشه هستند مورد شناسایی قرار می گیرند. فعالیت این دو پروتئین مهاجم شناس موجب می شود که پروتئین سومی به نام TEP1 فعال شده و پس از یافتن پاتوژن مهاجم به سطح آن بچسبد و در دیواره سلولی آن سوراخهایی را ایجاد نماید. تیم کاالج سلطنتی لندن معتقد است این کشف تازه موجب توسعه روشهای جدید ژنتیکی و شیمیایی با هدف افزودن بر میزان موفقیت کشف انگل در بدن پشه ها خواهد شد به این ترتیب سیستم ایمنی بدن پشه ها خواهد توانست 100 درصد انگلها را از میان ببرد و از انتقال بیماری به انسان جلوگیری نماید.

دکتر جورج کریستوفیدس از دپارتمان علوم زیستی کالج سلطنتی لندن می گوید: "ما پشه ها را به عنوان موجودات بدی که موجب انتقال بیماری مالاریا می شوند می شناسیم غافل از اینکه آنها حاملان ناخواسته بیماری هستند و سیستم ایمنی آنها نیز مثل سیستم ایمنی بدن ما تلاش می کند که با عفونت بجنگد. حالا که بخوبی می دانیم سیستم ایمنی پشه ها چگونه به انگلهای مالاریا حمله می کند باید دریابیم که چگونه تعداد کمی از انگلها می توانند از دید این سیستم پنهان شوند. تنها تعداد کمی از انگلها از گزند سیستم ایمنی حشره در امان می مانند اما همین تعداد کم می تواند انگل لازم برای آلوده کردن انسان تازه ای را بوجود آورد با در نظر داشتن این موضوع اگر بتوانیم بفهمیم این تعداد ناچیز از انگلها چگونه می توانند از گزندسیستم ایمنی بدن پشه مخفی بمانند آنوقت می توانیم سیستم ایمنی آنها را ترغیب کنیم که همگی آنها را از میان ببرند."

مخارج این تحقیق توسط ولکام تراست، شورای تحقیقات علوم زیستی و زیست فن آوری(BBSRC) و انستیتوی ملی آلرژی و بیماریهای عفونی وابسته به موسسه ملی بهداشت ایالات متحده تامین شده است و در آن از انگلی استفاده شده است که موجد مالاریا در جوندگان است.

نیمی از جمعیت دنیا در معرض ابتلای به مالاریا هستند و همه ساله بیش از نیم میلیارد عفونت جدید ثبت می شود. همه ساله بین 1 تا 3 میلیون نفر در اثر ابتلای به مالاریا از بین می روند که اکثر آنها کودکان ساکن در بخش تحت صحرایی افریقا هستند.

صرفنظر از مالاریا، پشه ها می توانند بیماریهای دیگری مثل دنگ، تب زرد، فیلاریازیس و انسفالیتهای مختلف را بوجود آورند. دکتر کریستوفیدس و همکارانش در امپریال کالج لندن دریافته اند که پروتئین های  LRIM1 و APL1C متعلق به گروهی از پروتئین های کاشف عفونت هستند که بطور اختصاصی در پشه ها عمل می کنند. محققان باور دارند که این گروه از پروتئینها نقش حساسی در دفاع از سایر عفونتها نیز می توانند ایفا کنند بدین لحاظ در حال بررسی این موضوع هستند که عملکرد این پروتئینها در صورت آلودگی پشه به پاتوژنهای خطرناک انسانی چگونه خواهد بود.

 


 
comment نظرات ()