حشره شناسی پزشکی

مگسی که نمی تواند پرواز کند مجددا کشف شد
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ آذر ۱۳۸٩
 

جنس نر گونه Mormotomyia hirsuta 

گزارش از جیانا براینر ١٠ دسامبر ٢٠١٠

دانشمندان این هفته اعلام کرده اند که مگسی پوشیده از موهای زرد رنگ را در ترکهای یک صخره غار مانند در کنیا یافته اند این گونه از بیش از 60 سال پیش تاکنون مشاهده نشده بود. این مگس که از گونهMormotomyia hirsutaMormotomyia hirsuta  یا مگس پشمی ترسناک terrible hairy fly است ظاهری مشابه با عنکبوتهای کرک پوش دارد. دارای چشمانی ریز است که به صورت نقاطی قرمز رنگ دیده می شود و دارای بالهایی نواری شکل است که از کار افتاده اند. رابرت کوپلند از مرکز بین المللی فیزیولوژی و اکولوژی حشرات می گوید:" از آنجایی که این مگسها نمی توانند پرواز کنند احتمال زیادی وجود دارد که فقط محدود به همین زیستگاه کوچکی باشند که در آن یافت شده اند در اینصورت خیلی جالب می شود چرا که تپه اوکازی محل یافت شدن مجدد این گونه به عنوان منطقه میراث ملی تلقی شده تحت حفاظت قرار خواهد گرفت." این گونه پیش از این دو بار در سالهای 1933 و 1948 نیز مشاهده شده است. کوپلند اضافه می کند: " مانند ما انسانها نرهای این گونه نیز پر مو هستند. ماده ها دارای موهای کوتاهتر و کم پشت تری بوده در حالیکه نرهای بزرگتر موهای بلند تر و پر پشت تری دارند."

ماده Mormotomyia hirsuta

اما اینکه چرا این گونه دارای موهایی اینچنین است. کوپلند دلایل متعددی را ذکر می کند از جمله اینکه این موها مانند یک Velcro (پارچه های به هم چسب) عمل کرده عمل جفتگیری را با به هم چسباندن دو جنس تسهیل می کند. کوپلند خود اذعان دارد " تاکنون ندیده ام چگونه این کار انجام می شود."

کوپلند می افزاید این رازی پر از موست اما می تواند موضوعی مناسب برای پایان نامه های تحصیلی دوره های فوق لیسانس و دکترا باشد.


 
comment نظرات ()
 
استفاده از روشهای جرمشناسی در بررسی رفتار جانوران
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ۱٠:۱٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٢ آذر ۱۳۸٩
 

استفاده از روشهای جرمشناسی در بررسی رفتار جانوران

لندن 31 جولای 2008

دانشمندان از دانشگاه کوئین مری در لندن با هدف تکمیل شیوه ای که برای دستگیری قاتلین زنجیره ای کاربرد دارد از زنبورهای Bumble bee استفاده می کنند.

روش پروفایلینگ جغرافیایی (GP) شیوه ای است که توسط پلیس مورد استفاده قرار می گیرد تا به اولویت بندی فهرست مظنونان قتلهای زنجیره ای بپردازد. از این روش استفاده می شود تا با توجه به محل وقوع قتلها محلی را که با بیشترین احتمال محل زندگی قاتل است را پیش بینی نمایند.

دکتر نایجل راین و دکتر استیو لو کومبر از مدرسه علوم شیمیایی و بیولوژیکی کوئین مری همراه با کیم روسمو کارآگاه سابق و مبدع شیوه اخیر الذکر از این روش جرم شناسی استفاده می کند تا به توصیف الگوهای جستجو (Foraging) ی زنبورها بپردازند.

در این تحقیق که توسط ولکام تراست، BBSRC و EPSRC مورد حمایت مالی قرار گرفته است محققان توانسته اند با مشاهده جستجوی زنبورها در آزمایشگاه و با استفاده از شبیه سازی رایانه ای از روش GP استفاده نمایند تا انواع مختلف رفتارهای جستجوگرایانه را شناسایی نمایند.

روش پروفایلینگ جغرافیایی بر دو اصل تکیه دارد اول اینکه قاتلین زنجیره ای در نزدیکی محل زندگی خود به انجام جنایت می پردازند و دوم اینکه اطراف محل زندگی قاتل منطقه ای بافر وجود دارد که در آن جنایت نسبتا کم انجام می شود.

این دو پارامتر به جرمشناسان این امکان را می دهد تا پروفایلی تهیه نمایند و با استفاده از آن محلهایی را که محتملا محل زندگی قاتل است پیش بینی نمایند.

دکتر راین می گوید:" بیولوژیستها به GPعلاقمند هستند زیرا می تواند مشخص کند که استراتژی های جانوران برای جستجو چیست. این شیوه بخوبی در مورد جانوران مختلف مورد استفاده قرار گرفته است از زنبورها گرفته تا خفاشان و کوسه های بزرگ سفید."

این تحقیق مورد علاقه جرمشناسان نیز هست زیرا به این ترتیب شیوه GP مورد آزمون قرار می گیرد واضح است که این مسئله نمی تواند در تحقیقات جنایی مورد توجه باشد. نتایج این آزمایش لابراتواری می تواند به جرمشناسان کمک کند تا به تکمیل شیوه GP بپردازند به این ترتیب می توانند محل زندگی قاتل زنجیره ای را با دقت بیشتری مشخص نمایند.

گرچه روش GP برای جمع آوری داده های مربوط به جستجو(FORAGING)ی خفاشها توسط همین محققین مورد استفاده قرار گرفته است. اما مطالعه در مورد زنبورها اولین بررسی است که این شیوه با استفاده از آن مورد آزمون نیز قرار می گیرد. این مطالعه نشان می دهد که Bumble bee ها در اطراف کندوی خود یک منطقه بافر بوجود می آورند و در این منطقه به هیچ وجه جستجو انجام نمی دهند به این ترتیب خطر هجوم شکارچیان و انگلها را به کندویشان کاهش می دهند.

با استفاده از روشGP  می توان با استفاده محل گلهایی که زنبورها به آنها سر می زنند به محل ورودی کندوی آنها پی برد. این مسئله از جمله مسائل پیچیده در حفاظت از زنبورهای غیر اهلی است. در آینده این شیوه می تواند برای تعیین محل کندوی زنبورها و یا محلی که بالقوه زیستگاه آنها است به کار رود به این ترتیب ابزاری با ارزش برای افزایش تعداد گونه های در معرض خطر زنبور و جلوگیری از انقراض آنها فراهم آمده است.


 
comment نظرات ()