حشره شناسی پزشکی

اپیدمی تب دانگ در آنگولا
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ٧:٤٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٢
 

سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه گذشته 18 اردیبهشت ماه اعلام کرد که برای اولین بار در کشور آنگولا بیماری تب دانگ به صورت اپیدمی شایع شده است.

هرناندو آگودو اسپینا نماینده این سازمان در مصاحبه با فرانس پرس اظهار داشته است:

" اپیدمی بیماری دانگ لوآندا پایتخت و مناطق اطراف آن را تحت تاثیر قرارداده است. از ماه مارس تاکنون مسئولان آنگولایی 128 مورد ابتلا را ثبت کرده اند. اگرچه بیماری در این کشور به صورت آندمیک وجود داشته است اما این اولین بار است که به وضعیت اپیدمیک در می آید. دولت اقدامات لازم برای ریشه یابی این بیماری را آغاز کرده است. هم اکنون عملیات مه پاشی برای مبارزه با ناقل بیماری در جریان است و بررسیها به منظور شناسایی سوش ویروس موجد بیماری که توسط پشه ها قابل انتقال است آغاز گردیده است."

بیماری دانگ نوعی بیماری آربوویروسی است که موجب تب، سردرد،خارش و درد مفاصل می گردد این بیماری در مراحل پیشرفته خود موجب هموراژی و نهایتا مرگ می گردد. همه ساله بین 50 تا 100 میلیون نفر در مناطق و تحت حاره دنیا به این بیماری مبتلا می شوند.


 
comment نظرات ()
 
باکتری مهندسی شده از انتقال مالاریا جلوگیری می کند
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ٢:۱٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٢
 

 

محققان انستیتو تحقیقات مالاریا وابسته به دانشگاه جانز هاپکینز با ایجاد تغییر ژنتیکی در باکتری Pantiea agglomerans که بطور طبیعی در معده میانی پشه ها یافت می شود توانسته اند تا 98 درصد از رشد پلاسمودیوم فالسیپاروم انگل موجد مالاریا در انسان و پلاسمودیوم برگه ئی موجد مالاریا در جوندگان جلوگیری به عمل آورند. این باکتری به صورتی تغییر داده شده است که نوعی پروتئین سمی علیه انگل مالاریا ترشح می کند اما توکسین مذکور برای انسان و پشه بی ضرر است. در گذشته تلاش می شد تا با دست ورزی ژنتیکی پشه هایی تولید نمایند که قابلیت انتقال بیماری به انسان را نداشته باشند اما هم اکنون به دلیل سادگی بیشتر رویکرد دانشمندان ایجاد تغییر ژنتیکی در تک یاختگان است اما روش هر چه باشد هدف نهایی پیشگیری کامل از انتقال مالاریا به انسان است.


 
comment نظرات ()