حشره شناسی پزشکی

کاربرد موفقیت آمیز پشه های تغییر یافته ژنتیکی در جزایر سلیمان
نویسنده : مهرداد ضرابی - ساعت ۸:٥٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۸ آبان ۱۳۸٩
 

کاربرد موفقیت آمیز پشه های تغییر یافته ژنتیکی در جزایر سلیمان

اکسفورد 11 نوامبر 2010

پژوهشگران اعلام کرده اند که کاربرد پشه های تغییر یافته ژنتیکی با هدف پیش گیری از گسترش بیماری تب دانگ در جزایر کارائیب با موفقیت به پایان رسیده است.

به گزارش New scientist به منظور نابود کردن پشه های گونه Aedes aegyti در جزایر سلیمان از حشرات تغییر یافته ژنتیکی استفاده شده است. پژوهشگران می گویند با پایان گرفتن آزمایش ششماهه صحرایی در زمینی به وسعت 40 آکر جمعیت این گونه از پشه های بومی کاهش یافته است.

آنجلا هاریس از مرکز تحقیقات و کنترل پشه جزایر سلیمان (MCRU) می گوید: "این اثباتی است بر اصول موجود و نشان می دهد که موثر هستند."

MCRU با همکاری شرکت اکسی تک انگلستان این پشه های تغییر یافته را پرورش داده است. میلیونها نر حامل ژنهای تغییر یافته با انجام جفتگیری با پشه های ماده، ژنهای خود را به نسل بعد انتقال می دهند. این ژن مرگبار از رشد صحیح لارو و شفیره پشه جلوگیری کرده و موجب مرگ آنها قبل از بلوغ می گردد به این ترتیب چرخه زندگی حشره می شکند. در آزمایشات انجام شده محققان ظرف شش ماه  3.3 میلیون پشه نر را در دستجات 50 هزارتایی رهاسازی کرده اند.

تب دانگ سالانه 50 میلیون نفر را مبتلا می کنند که از این تعداد 25 هزار نفر جان خود را از دست می دهند. سال گذشته برای اولین بار بعد از 65 سال این بیماری در ایالات متحده و جنوب اروپا مجدداً ظاهر شد


 
comment نظرات ()