دانشمندان اثبات نموده اند که منشا طاعون از چین است

دانشمندان می گویند طاعون از چین منشا گرفته است

1 نوامبر 2010

مهرداد ضرابی

http://medicalentomology.persianblog.ir

بر اساس یک بررسی از دی ان آی عامل بیماری طاعون مشخص گردید  که اولین طغیان این بیماری 2600 سال پیش در چین اتفاق افتاده است و این قبل از زمانی بوده که بیماری بتواند از طریق راه تجاری ابریشم به اروپا برسد.

این یافته گمان قدیمی درمورد منشا چینی طاعونی را که در قرون وسطی حدود یک سوم جمعیت اروپا را  از بین برد تایید می کند.

یک گروه از دانشمندان سکانس ژنتیکی 17 سوش از یرسینیا پستیس را تعیین کرده و شجره نامه ای را برای پاتوژنهایی نوشته اند که یک نیای مشترک دارند.

یکی از کارشناسان موزه تاریخ طبیعی فرانسه که در تحقیق مشارکت نموده است می گوید: "نتایج این تحقیق نشان می دهد که طاعون 2600 سال پیش از چین منشا گرفته است. این بیماری حدود 600 سال پیش از طریق راه ابریشم به اروپای غربی راه یافته و پس از آن احتمالا بوسیله گروهی از افراد که به رهبری ژانگ هی به افریقا سفر کرده بودند به این قاره راه یافته است."

بر اساس شواهد مولکولی در قرن نوزدهم میلادی بیماری از چین و از راه هاوایی به ایالات متحده راه یافت و قبل از آنکه در سراسر کشور منتشر شود از طریق بنادر سانفرانسیسکو و لوس آنجلس به کالیفرنیا راه یافت.

نماینده موزه تاریخ طبیعی فرانسه در مصاحبه ای مطبوعاتی خاطر نشان می نماید: "بررسی های انجام شده نشانگر موتاسیونهایی ویژه در باکتری است که نشان می دهد باکتری چگونه مطابق با مناطق جغرافیایی شیوعش تکامل یافته است. همچنین نشانگر امواج متوالی اپیدمیکی بوده است که از آسیای مرکزی و چین منشا گرفته اند."

وی اضافه می نماید که این بررسی می تواند برای ردیابی منشا دیگر عوامل بیماریزا نظیر آنتراکس(سیاه زخم) و توبرکلوزیس(سل) مورد استفاده قرار گیرد.

این مطالعه که در نشریه ژنتیک طبیعی انتشار یافته است توسط مارک آختمن از کالج کرک ایرلند راهبری شده است و دانشمندانی از انگلستان، چین، فرانسه، آلمان، ماداگاسکار و ایالات متحده در اجرای آن مشارکت داشته اند.

مخزن طبیعی طاعون گونه های جوندگان از جمله راتها هستند. باکتری موجد بیماری از طریق ککها انتشار می یابد. این حشره با تغذیه از خون جانور آلوده به باکتری آلوده می شود و بعد با گزش انسان بیماری را به وی منتقل می کند.  نتیجه این آلودگی می تواند تورم غدد لنفاوی باشد که به آن طاعون بوبونیک می گویند. مسری ترین شکل بیماری، اما کمتر معمول طاعون، نوع ریوی آن است که می تواند از انسان به انسان انتقال یابد.  

/ 0 نظر / 50 بازدید