مگسی که نمی تواند پرواز کند مجددا کشف شد

جنس نر گونه Mormotomyia hirsuta 

گزارش از جیانا براینر ١٠ دسامبر ٢٠١٠

دانشمندان این هفته اعلام کرده اند که مگسی پوشیده از موهای زرد رنگ را در ترکهای یک صخره غار مانند در کنیا یافته اند این گونه از بیش از 60 سال پیش تاکنون مشاهده نشده بود. این مگس که از گونهMormotomyia hirsutaMormotomyia hirsuta  یا مگس پشمی ترسناک terrible hairy fly است ظاهری مشابه با عنکبوتهای کرک پوش دارد. دارای چشمانی ریز است که به صورت نقاطی قرمز رنگ دیده می شود و دارای بالهایی نواری شکل است که از کار افتاده اند. رابرت کوپلند از مرکز بین المللی فیزیولوژی و اکولوژی حشرات می گوید:" از آنجایی که این مگسها نمی توانند پرواز کنند احتمال زیادی وجود دارد که فقط محدود به همین زیستگاه کوچکی باشند که در آن یافت شده اند در اینصورت خیلی جالب می شود چرا که تپه اوکازی محل یافت شدن مجدد این گونه به عنوان منطقه میراث ملی تلقی شده تحت حفاظت قرار خواهد گرفت." این گونه پیش از این دو بار در سالهای 1933 و 1948 نیز مشاهده شده است. کوپلند اضافه می کند: " مانند ما انسانها نرهای این گونه نیز پر مو هستند. ماده ها دارای موهای کوتاهتر و کم پشت تری بوده در حالیکه نرهای بزرگتر موهای بلند تر و پر پشت تری دارند."

ماده Mormotomyia hirsuta

اما اینکه چرا این گونه دارای موهایی اینچنین است. کوپلند دلایل متعددی را ذکر می کند از جمله اینکه این موها مانند یک Velcro (پارچه های به هم چسب) عمل کرده عمل جفتگیری را با به هم چسباندن دو جنس تسهیل می کند. کوپلند خود اذعان دارد " تاکنون ندیده ام چگونه این کار انجام می شود."

کوپلند می افزاید این رازی پر از موست اما می تواند موضوعی مناسب برای پایان نامه های تحصیلی دوره های فوق لیسانس و دکترا باشد.

/ 0 نظر / 13 بازدید