آشنایی با بندپایان آفت بهداشتی و روشهای مبارزه با آنها

کتاب آشنایی با بندپایان آفت بهداشتی و روشهای مبارزه با آنها  نوشته اینجانب، دکتر مصطفی غفاری و شهلا شمس توسط مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به منظور استفاده کارشناسان بهداشت محیط شاغل در شبکه های بهداشتی و درمانی کشور منتشر شد. از دیدگاه فنی بندپایان آفت بهداشتی بندپایانی هستند که بالفعل ناقل نیستند (به این معنی که بالقوه می توانند ناقل باشند) و تاثیری که بر محیط زیست انسانی دارند تنها به اذیت و آزار و کاستن از سطح بهداشتی بودن مکان محدود می شود بنابر این حشره ای که در یک کشور به عنوان یک ناقل مهم تلقی می شود می تواند در کشوری دیگر یک آفت بهداشتی باشد به شرطی که در زنجیره انتقال بیماری نقشی نداشته باشد.

 

کتاب آشنایی با بندپایان آفت بهداشتی و روشهای مبارزه با آنها منتشر شد

در این کتاب سعی شده است علاوه بر ذکر مشخصات حشرات موجود در منازل مسکونی (که به نوعی به عنوان موضوع شاخه ای از علم حشره شناسی با نام حشره شناسی شهری محسوب می شود) روشهای سنتی مبارزه با آنها یعنی کاربرد تقویمی آفت کشها همراه با روشهای مدرن مبتنی بر مدیریت تلفیقی آفات بدون پرداختن به جزئیات تخصصی موضوع قید شود تا بتواند به عنوان راهنمایی برای استفاده کارشناسان بهداشت محیط شاغل در شبکه بهداشتی و درمانی کشور مورد استفاده قرار گیرد.  تاریخچه کنترل آفات، سوسری ها، مگسها، پشه ها، پشه خاکی ها، ککها، ساسها از جمله مطالبی هستند که مورد توجه قرار گرفته اند ضمن اینکه با توجه به نیاز کارشناسان به یادگیری روشهای مبارزه با موریانه ها، عقربها و رتیلها و نیز قاب بالان موسوم به دروکولا یا همان پدروس مطالبی مبتنی بر مراجع معتبر در مورد روشهای مبارزه با آنها و نحوه شناسایی شان نیز تهیه شده است. همچنین سه ضمیمه کوتاه در انتهای کتاب آورده شده  که در آنها به موضوعاتی چون روشهای آلترناتیو در مدیریت تلفیقی آفات و ناقلین بهداشتی(از جمله کاربرد تله های نوری و مدیریت منابع نور در مبارزه با حشرات)، مدیریت مقاومت به آفت کشها و کاربرد ایستگاههای طعمه در مبارزه با سوسری ها و مورچه ها پرداخته شده است.  

این کتاب در اختیار کارشناسان شاغل در شبکه بهداشتی و درمانی کشور قرار گرفته است. 

اینجانب بسیار خوشحال خواهم شد اگر همکاران و دوستانی که به مطالعه این کتاب می پردازند نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با شماره تلفن 09124225589 در میان بگذارند بدون شک نظرات همکاران در ارتقای تالیفات و انتشارات بعدی و نیز در بازبینی همین راهنما مورد توجه قرار خواهد گرفت.  

/ 1 نظر / 73 بازدید
دکتر احمد عطامهر

سلام، من به معرفي کتابت خوبتون در وبلاگم پرداختم. اگر عکسي از روي جلد و اطلاعاتي هم در مورد مشخصات کتاب ميدادين بهتر بود. با اميد موفقيت روز افزون شما. دکتر عطامهر