حافظه بالپولکداران پس از بلوغ باقی می ماند

آیا پروانه ها و شب پره ها آنچه را که در دوران لاروی می آموزند

 در بلوغ به یاد می آورند؟

پروانه ها و شب پره ها بواسطه دگردیسی چشمگیر و تبدیل شدنشان از کرمی خزنده به بالغی بالدار شهرت خاصی دارند. بخاطر وقوع این تغییر بنیادین در شکل بدن، شیوه زندگی، رژیم غذایی و وابستگی به نشانه های خاص احساسی(نه به معنای روانی بلکه به معنای فیزیکی) به نظر می رسد که دسترسی به ارتباطات و خاطراتی که در دوران لاروی آموخته اند نامحتمل باشد. اما دانشمندان دانشگاه جرج تاون دریافته اند که شب پره ها می توانند آنچه را که در دوران لاروی تجربه کرده اند به خاطر بیاورند. آنها نشان داده اند که  با آموزش دادن لارو نوعی بالپولکدار (hornworm caterpillar) در اجتناب کردن از برخی بوها لاروهای آموزش دیده پس از بلوغ نیز همچنان از آن بوها اجتناب می کنند این بدان معناست که آنها به حافظه دوران لاروی مراجعت نموده اند. این پژوهشها برای اولین بار نشان داده است که حافظه لارو در بالپولکداران حتی می تواند پس از متامورفوز نیز باقی بماند همچنین این تحقیقات ابهامات دیگری را در مورد سازمان و بقای سیستم عصبی مرکزی در خلال متامورفوز بوجود آورده است.

مارتا وایس دانشیار بیولوژی در دانشگاه جرج تاون می گوید:" ایده بقای تجربه لاروها در دوران بلوغ و این ایده که آنها می توانند به ضبط تصاویر بپردازند سحر انگیز است زیرا در زمان متامورفوز این لاروها به نوعی سوپ تبدیل می شوند و سپس محتویات پوپ کاملاً به یک پروانه تبدیل می شود."

داگ بلاکستون دیگر نویسنده مقاله که برای دریافت دکترای بیولوژی در دانشگاه جرج تاون با زیست شناس تکاملی النا کیسی و اکولوژیست رفتاری مارتا وایس در این تحقیق همکاری کرده است می گوید:" دانشمندان می خواهند بدانند که آیا حافظه حشرات می تواند علیرغم وقوع متامورفوز و پس از طی چند نسل همچنان باقی بماند یا خیر. مغز و سیستم عصبی در لارو بالپولکداران طی مرحله شفیرگی  سازماندهی مجددی می یابد و هنوز مشخص نیست که آیا حافظه می تواند پس از طی تغییراتی این چنین بنیادی همچنان باقی بماند یا خیر. یافته های پژوهشگران دانشگاه جرج تاون نشان می دهد که نگهداری حافظه وابسته به میزان بلوغ مغز درحال نمو لاروهاست. نتایج حاکی است  لاروهایی که در سن کمتر از سه هفتگی آموزش داده می شوند تا از بویی خاص اجتناب نمایند نمی توانند از این تجربه در دوران بلوغ استفاده کنند در حالی که لاروهای آموزش دیده در مرحله قبل از شفیرگی ضمن آموختن اجتناب از یک رایحه می توانند از این تجربه در دوران بلوغ هم استفاده کنند. این یافته ها الزامات اکولوژیک و تکاملی خاص خود را در بر دارد. حفظ حافظه پس از دگردیسی برای پروانه ماده این امکان را فراهم می آورد که تخم گذاری را روی گیاهی انجام دهد که در دوران لاروی روی آن تغذیه کرده است. رفتاری که موجب انتخاب زیستگاه شده و در غایت می تواند به پیدایش گونه ای جدید منجر شود.

در حالیکه بسیاری از موضوعات تحقیقاتی در خصوص یادگیری و حافظه بر حشرات اجتماعی تمرکز یافته است خانم دکتر وایس به حشرات دارای زندگی انفرادی علاقمند است. وایس و همکارش هم اکنون مشغول بررسی این موضوع هستند که این حشرات خودکفا چگونه از مهارت یادگیری و حافظه خود برای تطابق یافتن با محیط جدید استفاده می کنند.

هرگونه بهره برداری از این یادداشت صرفا با ذکر نام نویسنده و درج آدرس وبلاگ مجاز است

/ 3 نظر / 7 بازدید
محسن یزدانیان

با سلام مطلب عالی بود. حالا می فهمم چرا بالپولکداران می توانند گیاهان میزبان دوره لاروی خود را تشخیص دهند. موفق باشید.

سحر

سلام و خسته نباشید.،راستش از بعضی واژ ه های تخصصی سر در نمی یارم.به هر حال مفید و جدید بود برای من،ایول.[دست][تایید]

سلام به نظر میرسه یک آدم از خود متشکری هستی. تصور میکنی فقط خودت این مطالب را برای ارائه داری و جای دیگه نمیشه پیداش کرد. امیدوارم نظرم در خصوص شما اشتباه باشه.