نوعی ويروس مسبب احتمالی مرگ ميليونها زنبور عسل در امريکا

محققان مظنونی جديد برای عامل مرگ ميليونها زنبور عسلی يافته اند که تاکنون در ايالات متحده امريکا ناشناخته بوده است. ويروس فلج حاد اسرائيلی Israeli Acute Paralysis Disorder عامل احتمالی بروز بيماری Colony Collapse Disorder در نظر گرفته شده است. البته محققان فهرست طويلی از مظنونان از جمله مايتهای انگل، سموم آفت کش، سوء تغذيه و استرس ناشی از مسافرت را به عنوان دليل بروز اين مرگ گسترده در ميان زنبورهای عسل ايالات متحده امريکا در نظر گرفته اند. زنبور داران امريکايي در طول سال کندوهای خود را در مناطق مختلف می گردانند تا به اين ترتيب فرصت پيدا کنند به محض شکوفا شدن گلهای محصولات مختلف به گرده افشانی آنها بپردازند. مرگ مرموز زنبورهای 50 تا 90 درصد از کندوهای  عسل تجاری در ايالات متحده امريکا موجب نگرانی در مورد سرنوشت بيش از 90 نوع محصولی شده است که گرده افشانی آنها به عملکرد زنبورهای عسل وابسته است.

نخستين گزارشات از بروز Colony Collapse Disorderبه سال 2004 ميلادی باز می گردد يعنی همان سالی که ايلان سلا ويروس شناس اسرائيلی پروفسور دانشگاه عبری اورشليم به توصيف اين ويروس پرداخت. در همين سال بود که زنبورداران امريکايي نيز  به واردات زنبور از استراليا پرداختند  همان کاری که مطابق قانون سال 1922 زنبور عسل ممنوع شده بود.

گروهی دوازده نفره از دانشمندان با استفاده از روش Pyrosequencing فهرستی از ژنهای زنبور عسل کندوهای ايالات متحده را فراهم کردند.  با جداسازی ژنها و مقايسه آنها دانشمندان توانستند قارچها، باکتريها، انگلها و ويروسهايي را که در زنبورها ماوا يافته اند شناسايي نمايند.سپس با بررسی پاتوژنهای موجود در کندوهای طبيعی و آنهايي که مورد تاثير Colony Collapse Disorder قرار گرفته بودند و مقايسه آماری نتايج بدست آمده در يافتند که وجود ويروس فلج حاد اسرائيلی با بروز بيماری ارتباط قابل توجهی دارد. تحقيقاتی که تاکنون به ننتيجه رسيده است حاکی است برخی از زنبورها می توانند اطلاعات ژنتيکی ويروسها را در ژنوم خود وارد نمايند اين امر بوضوح موجب بروز مقاومت در آنها خواهد شد. بر اساس بررسی های پرفسور سلا 30 درصد از زنبور ها دارای چنين توانايي هستند. از نظر تئوری امکان پرورش اين زنبورهای بطور طبيعی Transgenic  وجود دارد به اين ترتيب می توان زنبورهايي را توليد نمود که در مقابل اين ويروس مقاوم باشند

منبع : آسوشيتدپرس ششم سپتامبر 2007

 

/ 2 نظر / 47 بازدید
سحر

سلام آقای ضرابی.خوبین؟خسته نباشین. واقعن راس می گن ما هر چی می کشيم از دست اين اسرائيل و آمريکاس...!حیووناشونم مث خودشونن. مرسی دوست من.

سحر

سلام.خسته نباشی آقای ضرابی. گفتین کامنتت جالب بود...یادم نبود چی نوشته بودم،اومدم سر زدم ببینم چی نوشتم؟! ای بابا...من که علاقه ای به سیاست و این حرفا ندارم،تفکرشم ندارم،ولی شخصن خوشم نمی آد،نه از آمریکا و نه از اسرائیل.همشون دنبال منافع خودشونن. بازم مرسی.